قصه ی معماری من – بخش نهم

قصه ی معماری من – بخش نهم

قصه ی معماری من – بخش نهم

این یک قسمت از سلسله پستهای اینستاگرامی هستش که توصیه می کنم قبل خوندنش قسمت های قبلی رو حتما بخونین.

تابستون تموم شده بود بود و من طی جلسه ای که روز آخر کاریم با رئیسمون داشتم تقریبا مطمئن شده بودم که موقعیتم تو گنزلر دنور برای بعد فارق التحصیلیم قطعی شده و الان دیگه با خیال راحت فقط باید ۲ ترم باقی مونده از درسم و تموم می کردم. برگشتنم از گنزلر، یه وجهه جدید به موقعیتم تو دانشگاه اضافه کرده بود و اون کنجکاوی دوستام و همکلاسی هام راجب تجربه ام تو گنزلر بود. یه حس خوشایند و سرشار از افتخاربهم دست داده بود که البته مسئولیت زیادی رو به همراه داشت.

 ترم شروع شده بود و نوسازی دوباره ازم دعوت به کار کرده بود. پا به پای شروع به کار مجددم در نوسازی بصورت پاره وقت داشتم رو طرح ۶۰۳ ام که یک مجتمع بازدید حیات وحش در جنوب البکرکی بود کار می کردم. این ترم از این بابت که ما یک استاد پروازی ویژه از تگزاس داشتیم بسیار حائز اهمیت بود. و اون هم کسی نبود جز “تد فلیتو” یکی از معروفترین معماران سبز دنیای معماری و یکی از ۲ شریک شرکت “لیک فلیتو”. طی چند جلسه ای که تد تو کلاسهامون شرکت کرد موارد بسیار با ارزشی ازش یاد گرفتم که شاید مهمترینشون موضوع منظر و نحوه تعامل فرم ساختمان با محیط اطراف بود. و اینکه چگونه یک فرم فضایی می تونه به یک درگاه به منظر و محیط تبدیل بشه.

استودیو ۶۰۳ از یک جهت هم تجربه ای ویژه بود و اون برخوردهایی که من با یکی از ۳ استاد این استودیو داشتم که درآخر منجر به دریافت پایین ترین نمره ام (بی + که معادل ۱۵.۹۹) در تمام طول تحصیلم تو رشته معماری بود. هنوز که هنوزه نتونستم بفهمم چرا اون استادم چنان برخورد عحیبی با من داشت. بعضی وقتها فکر می کنم شاید چون خیلی زودتر از بقیه پروژه ام به اتمام رسیده بود و تقریبا نصف بیشتر ترم رو من بدون هیچ کاری سپری کرده بودم به نحوی مراتب خصومتش رو زمینه چینی کردم. ولی علیرغم همه اینها وقتی ازش خواستم تا نحوه ارزیابی پروژه پایان ترمم رو برام ارسال کنه بصورت کاملا مضحکی به مواردی اشاره کرده بود که اصلا ملاک ارزیابی یک پروژه آکادمیک معماری نبود و سبب شد مدیر گروهمون از من بخواد تا تو این مورد کوتاه بیام.

هر دوره ای همواره فراز و نشیب های خاص خودش رو داشته و خواهد داشت. مسیر و روند زندگی من هم همیشه با این تلاطم ها همراه بوده و مستثنی نیست. با اینکه پایان ترم پنجم من با آن درگیری مختصر من همراه بود ولی با یک خبر بسیار عالی به اتمام رسید و آن هم خبری نبود جز انتخاب پروژه ترم قبلم ( ۶۰۳ ) جهت چاپ روی جلد مجله انجمن مهندسان معماران آمریکا -چاپ ژانویه ۲۰۱۸-؛ که به نوعی رنگ و تازگی خاصی به حیات و رزومه معماری من اضافه کرد… پایان قسمت نهم.

Share post:

  • /

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *