قصه ی معماری من – بخش اول

قصه ی معماری من – بخش اول

قصه ی معماری من – بخش اول

تقریبا 14 سال پیش بود که تصمیم گرفتم که یک معمار بشم. یادمه اون موقع ها بیشتر تمرکزم رو شهرسازی بود تا معماری که شاید منشا و مسببش بازی های مدیریت شهری بود که تو اون دوره شدیدا شیفته شون بودم. اولین شکست من تو این مسیر کنکور دانشگاه بود که علارغم سعی و تلاشم نتونستم رتبه مورد نظرم و کسب کنم و به ناچار وارد رشته مهندسی معدن شدم. حتی یادمه اون موقع شیراز تو کنکور آزاد معماری هم شرکت کردم ولی خب نشد. تقریبا یک سالی از دانشگاه گذشته بود که دیدم نه علاقه ای به این رشته دارم و نه مهارتی و استعدادی تو این زمینه. این شد که تصمیم گرفتم برگردم دنبال علاقه ام که معماری بود.

واقعیتش نه حوصله دوباره خوندن واسه کنکور و داشتم و نه شانس دوباره چون تو اون دوره هنور معاف نشده بودم از خدمت. خوشبختانه به دعوت دکتر جواد صمدی بود که تونسم مهارت ها سه بعدی سازیم رو تو زمینه معماری بکار بگیرم و به عنوان یک سه بعدی کار تو شرکت “مهندسین مشاور پندار پایدار” شروع به کار بکنم که به نوبه خودش یکی از بهترین و موثرترین تجربه های کاریم بود.

بعد دانشگاه ذهنم خیلی آشفته بود. تقریبا یکسال مونده بود که فارغ تحصیل بشم که شروع کردم به آماده سازی و خوندن واسه کنکور ارشد معماری. طول هفته دانشگاه و کار پاره وقت تو شرکت و آخر هفته ها سفر از ارومیه به تبریز برای شرکت تو کلاس های تئوری معماری با اساتید دانشگاه تبریز. واسه امتحان عملی (اسکیس) هم به لطف همت دکتر صمدی تونسته بودیم از استاد صدیق دعوت کنیم بیاد ارومیه و تو کلاساش شرکت کنیم.

موعد امتحان رسید و من و شریکم مهندس “علی گرامی فرد” برای تضمین قبولیمون رفتیم شوشتر که امتحان بدیم. نتایج اومد و علی رغم کسب نمره 78% تو بخش اسکیس نتونستم قبول بشم. گزینه زیادی نمونده بود؛ سربازی یا خروج از کشور. واسه ما ترکا تو اون دوره بهترین گزینه ترکیه بود چون هم بخاطر ترک بودنمون دانشگاه ها شهریه بومی می گرفتن ازمون و هم اینکه زبونش واسمون راحت بود. 2010 رفتم ترکیه و تو رشته مدیرت پروژه و ساخت در مقطع ارشد شروع به تحصیل کردم. بواسطه تجربیات خوبی که تو مدل سازی معماری کسب کرده بودم سریع تونستم از شرکت های مختلف پروژه های فریلنس واسه خودم دست و پا کنم که یکسالی این روند ادامه داشت.

رشته ای که می خوندم رشته جذابی بود ولی یک چیزی کم داشت و اون معماری بود… پایان قسمت اول

Share post:

  • /

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *